Translate

srijeda, 30. srpnja 2014.

VELIČINE KAVEZA I ŠTO PRIPREMITI PRIJE DOLASKA NOVOG LJUBIMCA


VELIČINE KAVEZA 
(PO VRSTI PAPIGE)

PREPORUKA JE DA KAVEZ BUDE VODORAVNIH LINIJA I ČETVRTASTOG OBLIKA.
Tigrica                     40x40x30cm  
Rozenkolis                  45x55x45cm             
nimfa                       45x45x60cm




PAPIGA STIŽE ŠTO MI TREBA OD OPREME I HRANE :)

sjemenke za papige ovisno o vrsti
bar u klasu 
sipina kost
mineralni kamen
kada za kupanje
prečka za sjedenje
hranilica
pojilica
različite igračke kupovne ili home made od prirodnih materijala
vitamisnski preparati
poslastice




GARANCIJA

Sobzirom da je naš uzgoj papiga poseban jer su ptičice odmah pitome i zbog toga smo priznati i poznati uveli smo garanciju pitomosti jer kako puno truda ulažemo u odgoj beba možemo i garantirati da će biti pitome kako smo i naveli na našim prospektima.
Zato ukoliko imate neki razlog nezadovoljstva imate pravo zamjene papige.
Ovo pravo uglavnom ne budete iskoristili jer su potpuno pitome :)

DOSTAVA

Naš uzgoj nalazi se u Koprivnici .
Ali sobzirom na naš princip postoji mogućnost dostave za više-manje cijelu Hrvatsku po najpovoljnijim cijenama jer ponekad bi vaš osobni dolazak iz drugog dijela  lijepe naše bio financijski previsok.
Naše papige imamo u svim dijelovima Hrvatske..najčešće Zagreb,Osijek,Rijeka,Split a onda i manja mjesta od Iloka do Ploča...Osim Dubrovnika realno je da vam doleti naša ptičica svugdje s tim da i u samom Dubrovniku imamo dvije :))

KONTAKT

Slobodno nas kontaktirajte na 

facebook pagu  Pitome papige

facebook profilu  Željko Pevač

                  Prodaja pitome papige       

                  mail        pitomepapige@gmail.com             

DOBRO DOŠLI!


Blog je posvećen našem dugogodišnjem uzgoju papiga.Povjest našeg uzgoja počela je pred 25g kad smo nabavili našu prvu nimfu Ninu a mužjak nam je doletio prvo na obližnju trešnju i sa trešnje ravno k našoj Nini u kavez i krenula je ljubav a onda i naši prvi mladi nimfači.Uskoro su uletjele u naš dom tigrice,male aleksandre,rozenkolisi i fisheri.Zadnjih 10tak godina naš uzgoj malih i srednjih vrsta se bazira na RUKOM HRANJENE -PITOME PAPIGE,a manji dio na klasično uzgojene.U brdu pet-shopova i uzgajivača papagaja i ukrasnih ptica pokazala se potreba i potražnja za pitomim papigama.

Ubrzan način života, posao,djeca, obaveze iako mlada papiga iz pet shopa treba dosta dugo prilagodbu,često i uz najbolju volju i druženje papiga se ne uspije pripitomiti i nije za druželjubiva.

Zato naša preporuka ako uzmimate klasično uzgojene papige uzmite ih odmah u paru i one su odlične ukoliko se želite iskušati u uzgoju ili uživati u vratolomijama,međusobnom druženju vaših ptičica.

Ukoliko pak želite ljubimca koji je pitom od prvog dana ulaska u vaš dom,želite ptičicu koja je socijalizirana,ne boji se ,ne grize,pogodna za djecu bez straha od ugriza a opet i traume za samu ptičicu idealan je izbor RUKOM HRANJENA PAPIGA,klikom na link ćete pobliže moći upoznati naše pitome papige i zašto su potpuno drukčije od klasično uzgojenih.







NIMFE I PITOME NIMFE

Nimfe su vrlo drage, nježne ptice . Idealan je kućni ljubimac. Nazivaju ih malim kućnim klaunovima.Imaju odlične mogućnosti govorenje i mogu naučiti i nekoliko desetaka riječi.Odlično oponašaju svakojake zvukove i melodije.Nimfe su porijeklom iz Australije, gdje žive u stepama u velikim jatima. U potrazi za hranom, sele se po cijeloj srednjoj Australiji. Smjestite svog novog ljubimca u četvrtastu krletku minimalnih dimenzija 50 x 30 x 50. Za više papigica potrebne su i veće dimenzije.U kavez stavite hranilicu, pojilicu, 2 - 3 drvene prečke ili prirodne grane.  Igračke poput zvončića, ogledalca, grančica, također trebaju biti na raspolaganje Vašoj nimfi, ali pazite da su od prirodnih materijala.Krletku treba svakodnevno čistiti od izmeta i trulog voća i povrća, a jednom mjesečno kompletnu krletku oprati u vrućoj vodi. Kako su nimfe vrlo društvene ptice, ukoliko im ne možete osigurati svoje društvo (da nisu same više od 5 sati dnevno), nabavite im društvo "- još jednu nimfu.Nimfe jedu gotovu mješavinu sjemenki, prilagođenu za nimfe, svježe voće i povrće. U krletku im stavite grančice i sipinu kost za trošenje kljuna. Vaša nimfa treba stručnu pomoć ukoliko primjetite da nije aktivna, da je bez apetita, perje je nakostriješeno, oči su zatvorene, izmet je vodenast ili ima proljev.Nadalje ako ima iscjedak iz nosnica ili očiju, nepravilno diše, kiše ili povraća.Nemojte se prestrašiti ako Vaša nimfa ima noćni napadaj panike.Kada ih nešto preplaši ili trgne iz sna, nekontrolirano počnu letjeti po kavezu, pa se mogu povrijediti. Najbolje je da je soba u kojoj spavaju mirna i zamračena, a krletku prekrijte tamnom tkaninom. Ptice mijenjaju perje 1 - 2 puta godišnje (mitarenje). Ovo je za organizam ptica vrlo zahtjevan period I prehranu je potrebno pojačati vitaminsko mineralnim dodatkom.Nimfe su spremne za parenje već sa 9 mjeseci, ali bilo bi dobro da prvo parenje ne dozvolite barem do 14 mjeseci starosti.Svojim nimfama postavite gnijezdo. 7 - 10 dana nakon parenja, ženka počinje nesti jaja (2-8). Oboje, mužjak i ženka, sjediti će na jajima. Nakon 18 - 21 dana izlegu se mladunci. Oba roditelja su vrlo brižna i brinu se o prehrani malih ptića.Svakodnevno puštajte svoju nimfu da slobodno leti kako bi potrošila energiju dobivenu hranom.

PITOMI AGAPORNISI

Dražesne papigice izuzetno su aktivna, znatiželjna i zaigrana bića. Druželjubive su i jako se vežu za svog vlasnika. Nisu zahtjevni kućni ljubimci.Životni vijek im je 15-20 godina. Dražesne papigice uvriježeni je hrvatski naziv za agapornide (eng. lovebirds).Taj naziv dobile su jer su izuzetno privržene svom životnom partneru.Ove papigice potječu iz centralne i zapadne Afrike.Porodica agapornida dijeli se na 9 vrsta papigica, a najpoznatije su: rozenkolisi, fisheri, personate i nigrigenisi.U našem uzgoju najvažnije mjesto zauzima najprivrženiji agapornid rozenkolis..i imamo i atraktivne fishereDražesne papigice vole imati puno prostora, pa stoga i krletka mora biti što većih dimenzija (min. 45x55x45cm).Osim hranilice i pojilice, u krletci se treba nalaziti i nekoliko prečki ili grana (od voćki). Igračke su važan element u životu Vaše papigice: zvončići, ljuljačke, grančice i ostale igračke napravljene od prirodnih materijala. Svakodnevno Vašu papigicu puštajte da slobodno leti Pazite stoga da dosta svog slobodnog vremena posvetite svojoj papigici, da se bavite i igrate s njom. Ona će Vam vašu ljubav vratiti svojom pažnjom i raznim vratolomijama kojima privlači Vašu pažnju. Ove papigice se vole kupati, pa im priuštite kupku u mlakoj vodi ili tuširanje.Dražesne papigice jedu gotovu mješavinu sjemenki za papigice, sezonsko voće i

povrće.
Možete im ponuditi i neljušteni kikiriki, lješnjake, orahe. U hranu im možete dodavati i vitamine, a ponudite im i sipinu kost.Ukoliko imate mužjaka i ženku, postavite im kućicu za spavanje i kućicu za gniježđenje. Spolno su zreli sa osam mjeseci, no najbolje ih je pariti u starosti od 12-15 mjeseci.Dražesne papigice izlegnu od 3-8 jaja. Inkubacija traje 22-25 dana.Često će se mužjak pridružiti ženki u gnijezdu. Mladunci će početi napuštati gnijezdo za 38-50 dana i za 2 tjedna nakon toga biti će samostalni.  Dražesne papigice su vrlo društvene ptice. Preporučljivo ih je držati u paru, s partnerom. Ukoliko imate jednu papigicu, morate joj dati pažnju koju bi inače dobila od svog partnera.

S druge strane, mogu biti prilično agresivne i nije uvijek preporučljivo stavljati ih u dodir s drugim pticama.



PROCES PRIPITOMLJAVANJA :)

Pitoma ptičica od prvog dana dolaska u vaš dom,idealan dar za rođendan prijatelju,možda djetetu.
 Papigi iz klasičnoga uzgoja da se privikne na ljudsko društvo treba dosta vremena,vama opet puno strpljenja i volje,ponekad jednostavno i uz sav trud ne uspijemo.
Zato smo se mi odlučili za pitome papige...Ove ptičice imaju svoju priču zašto su pitome i eto je...

Vaša buduća papiga nimfa/rozenkolis/fisher/mala aleksandra nakon što se izlegne iz jaja nakon 20tak dana,ostaje u leglu sa svojom braćom sljedećih 15tak dana u tom razdoblju ptičice još ne vide,bez perja,prve dane uz roditelje papagaje su iznimno bitni jer ptičica dobije sve potrebno da bi bila zdrava i snažna kad odraste.
Kad su ptičice u dobi od 2-3 tjedna izvadimo iz legla,te ih selimo u prostor u našem domu napravljen za male bebe papige,prvo pod inkubator ovdje su obično sljedeća 2 tjedna ovisno o godišnjem dobu.
Od tog trena kreće proces pripitomljavanja.
Za ručnu dohranu,potrebno je puno strpljenja,volje i ljubavi prema papigama,ovakvim načinom se zbližite s bebicama a one se nauče na ruke i ne boje se.
Od dana kad se izvade iz legla  svaki obrok koje "popapaju" u početku 6,7x dnevno,često i par hranjenja preko noći ovisno o vrsti papiga dobiva iz naše ruke pomoću žličice i zbog toga nas ptičica ubrzo prihvati te se ne boji jer smo im postali doslovno "tata i mama"
Kako ptičice rastu tako se i broj hranjenja polako smanjuje kada ptica prođe 6 tjedan polako joj nudimo prelaznu hranu..U tom razdoblju naše ptičice su sve okretnije,sve više se osjećaju prostor,a mi se intenzivnije bavimo s njima manje hranjenjem više druženjem,bavljenjem s njima i igrom.
U dobi od 7-9 tjedna ptičica se uči jesti i piti,zna letjeti ali kako je pitoma ne odlazi baš često na let

nego se drži ljudskog društva..te su većina u toj starosti spremne za novi dom.

PONUDA KLASIČNO UZGOJENIH PAPIGA

1- ŽUTI ALEKSANDAR, MUŽAJAK,DOSTAVA,150KN

2-KLASIČNO UZGOJENI ROZENKOLISI...VIŠE KOMADA..VEĆ OD 100KN ,KOD KUPNJE PARA POPUST 160KN/2 PTIĆA


3-PLAVA ALEKSANDRA,250KN...

AGAORNIS FISHERI I PITOMI FISHERI

MJEŠANCI ROZENKOLISA I FISHERA,NEŠTO POSEBNO :)

Ove ptičice su nastale spajanjem dviju podvrsta fishera( slika-1) i rozenkolisa (2-slika).
Vrlo su mazni.
Atraktivni po bojama.
Privrženi po ponašanju.
Zadržali su atraktivnost fishera a imaju ćud rozenkolisa.
Tranutno imamo samo 2 para pa se uglavnom malo čekaju i prodaju preko narudžbi.

Papiga stigla(Osnovne informacije za prve dane)

Rukom hranjena ptičica stigla ili ste si došli kod nas osobno izabrati,ili je stigla dostavom.
Papiga se nalazi u kutiji...
Maknite moguće opasnosti mačka,pas ljubomorni,otrovno sobno bilje,otvoreni prozor,vruća peć...
Ukoliko mislite pticu i pustiti da leti svakako navucite zavjesu ...
Lagano ju izvadite .
Ako ste uzeli rukom hranjenu -pitomu tu sad kreću razlike rukom hranjena je naučena na ruke i ne boji sigurno malo put i nova okolina imaju utjecaja ali ne baš prevelikoga pa ukoliko ste uzeli pitomu odmah prvi dan se mazite,držite ju po rukama,malo usporenije i nježnije,stavite na dlan jednom rukom mazite i lagano i pridržavajte  ...Ukoliko je dostava duže trajala svakako joj omogućite da se ptičica najede sjemenke,posuda s vodom i dosta voća kruške/jabuke ili narezana mrkva.
Ono što je bitno da vaša ptičica samo za  prve dane dobije posudu za vodu i hranu na dno kaveza ...Ovo je obveza samo za prve dane dok ne skuži orginalne posude više mjera opreza radi lakšeg snalaženja.

Npr .za vodu ..poklopac cedevite ...a za hranu tanjurič od kave ili posuda za desert prva 2,3 dana na dno kaveza-
Ukoliko ste uzeli nimfu svakako joj puštajte melodije i zvukove ...nimfe obožavaju zvukove i pjesmice ..a naroćito ovu koju i lako zapamte ...

Rozenkolisima je svakako dobro puštati zvukove s you tuba njegove vrste da se oraspoloži prve dane i bude veseliji.


Ako ste uzeli klasično uzgojenu papigu dajte joj vremena za prilagodbu i moja preporuka je da uzmete odmah dvije da ne bude usamljena .

Kod rukom hranjenih pitomih naša preporuka je da ako ste se odlučili za dvije ptičice i da su u paru ..uzmite ih u razmaku od minimalno 2 tjedna i do maksimalno 6mj da ne bude prevelika razlika u starosti papigica.

Uživajte i ostajemo u kontaktu ..Šaljite slike i zatražite savjete kad vam zatrebaju ..pozz :)






REZERVACIJE :)

U ovoj galeriji će biti neka vrsta kataloga papiga koje imamo po vrstama i po bojama...Makar sama ponuda zavisi od godisnjeg doba.

TRENUTNA PONUDA PITOMIH PAPIGA



REZERVACIJA RUKOM HRANJENIH FISHERA-PITOMI


REZERVACIJA PITOMIH NIMFI


PITOME NIMFE SPREMNE ZA PRODAJU


PITOMI ROZENKOLISI-REZERVACIJA